Dapto High School

Inspire. Explore. Create.

Telephone02 4261 1416

Emaildapto-h.school@det.nsw.edu.au

Our staff

Get to know our school staff. We're all here to help.

Our professional, university-educated teachers encourage students to develop a love of learning and a desire to succeed. They maintain the highest integrity and concern for your child’s wellbeing.

The principal is responsible for the educational leadership and management of our school. If you would like to speak to the principal, please contact us to make an appointment.

Our school administrative staff can answer inquiries or direct you to the appropriate staff member for help.

Principal

Deputy Principals

The three deputy principals are: 

  • Mr Daniel Inness – Daniel.Inness@det.nsw.edu.au.
    Manages Years 7, 9 and 11 in 2020
  • Mr Darcy Moore – Darcy.Moore@det.nsw.edu.au
    Manages Years 8, 10 and 12 in 2020
  • Mr Shane Wood – Shane.w.wood@det.nsw.edu.au.
    Manages Wollemi

 

Teachers

Careers

  • Mr  Paul Creighton - Careers Advisor (Relieving) 
  • Mr Peter Johnson - Senior Student Mentor

Creative arts

  • Mrs Karen Heffernan - (Head Teacher)
  • Mrs Maria Capilli - Languages/Distance Ed
  • Mrs Sandra Jelinic - Visual Arts
  • Ms Caitlyn McIntosh - Visual Arts
  • Mrs Angela Smith - Music 
  • Mr Thomas Smith - Music/Entertainment Industries
  • Ms Hannah Gleeson - Music/PEx Coordinator

English/ Drama

  • Mrs Jenni Shaw - (Relieving Head Teacher)/ARCO
  • Mrs Merrideth McGregor (Head Teacher Teaching and Learning
  • Mr Mat Rhodes - Year 9 Advisor
  • Ms Melanie Apps - Year 9 Advisor
  • Ms Elizabeth Richmond - Drama Academy/Fed Rep
  • Ms Kristy Arntz - Duke of Edinburgh
  • Ms Louise Turk - SRC/Debating and Public Speaking
  • Ms Kelly Colquhoun
  • Ms Sarah Mearing
  • Ms Tina Mitchell

Technology and Applied Science (TAS)

  • Ms Melanie Steele  (Head Teacher)
  • Ms Krisharna Leighton
  • Mr Michael Pfeffer
  • Mrs Tanya Rogers  
  • Mr Robert Capilli
  • Mr Michael Kirk
  • Mr Dean Vazzoler
  • Mr Rikki McCann
  • Mr Robert Petreski
  • Ms Gemma Crighton - SRC
  • Mr Andrew Walker - Network Manager

Mathematics

  • Mr Alan Duffy (Head Teacher)
  • Ms Amy Boyd - Year 10 Advisor/Peer Support
  • Ms Allison Hopkins - Year 12 Advisor
  • Ms Meaghan Lake
  • Mr Matthew Hands
  • Mr Ian Napier - Year 12 Advisor
  • Ms Samantha Rodgers - Year 8 Advisor/Peer Support
  • Mrs Sandra Tuck
  • Mr John Tilden - Year 8 Advisor
  • Ms Vanessa Vandermerwe 

Library

  • Ms Hannah Gleeson - Teacher Librarian

School Administration and Support Staff (SASS)

  • Ms Tracey Anderson - Business Manager
  • Ms Alicia Hutchinson - SAM
  • Mrs Sue Vuleta - General Enquiries/Mail
  • Ms Kerrie Edwards - General Enquiries/Finance
  • Ms Amanda Trudgett - General Enquiries/Attendance
  • Ms Kristie Young - General Enquiries/Finance
  • Mrs Anne Martin - Enrolments/Leavers/NESA/AEO
  • Ms Melissa Tasevska - General Enquiries/Print Room
  • Ms Rachel King - Hospitality/Office
  • Ms Nikki Roach - Hospitality/Science
  • Ms Karyn Vohradsky - Science
  • Ms Colleen Mowbray - Science
  • Ms Michelle McDonald - Library Technician
  • Mr Adam Toole - Technology Support Officer
  • Mr Travis Fogg - Farm Assistant
  • Mr Eric Rosewarn - General Assistant

Personal Development, Health and Physical Education (PDHPE)

  • Mrs Meagan Gadd (Head Teacher)
  • Ms Anna-Lisa Reeves - (Relieving Head Teacher)
  • Ms Kristy Chambers - Year 7 Advisor
  • Mr Andrew Horsley - Boy's Mentor
  • Ms Natasha Giorgio - Year 11 Advisor
  • Mr Rob Neal - Year 11 Advisor
  • Mr Ryan Trevor - Year 7 Advisor

Human society and its environment (HSIE)

  • Mrs Jill Jones (Relieving Head Teacher)
  • Mr Dave Bateman - Green Group Coordinator
  • Ms Megan Donnelly
  • Ms Edwina Kalokerinos
  • Ms Annie Gore
  • Ms Christina Naydovska
  • Ms Melissa Lynch - L@SSO
  • Mr Alex Presgrave - Homework Club
  • Mrs Jennifer Wilkinson - Indigenous Liaison Officer

Science

  • Ms Sandra Horsley (Head Teacher)
  • Mr Shane Brown - Agriculture/Farm Manager
  • Mrs Michelle Gibbs
  • Mr Trent Crowe
  • Ms Cassie Sweetman
  • Mr Tom Massarella (Head Teacher Administration/EAU)
  • Ms Kelly Mathein
  • Ms Sarah Imber - Girls Supervisor
  • Ms Jane Swan - Agriculture
  • Mr Joel Trist - Year 10 Advisor
  • Mr Ross Vincent 
  • Ms Natalia Apanasenko

School Counsellors

  • Ms Katrina Davies – Years 8, 10 & 12
  • Ms Jen Green - Years 7, 9 & 11

You can drop in to make an appointment before school, at recess, at lunch or you can complete a self referral form at the counsellors office and place in the locked box provided.

Senior psychologist education

  • Ms Carla Dale 
  • Ms Heidi Page

Wollemi (Autism Unit)

  • Mrs Yvonne White (Head Teacher)
  • Mr Sean Ainsworth
  • Ms Abbe Gale
  • Mr Thomas Curry
  • Mr Samuel Wilson
  • Ms Melinda Long
  • Ms Karen Paterson
  • Mr Allen Rodrigues

Student Wellbeing/ Learning Support

  • Ms Michelle Gibbs (Relieving Head Teacher)
  • Ms Amanda Menanteau - Learning Support
  • Mr Peter Edwards - Learning Support
  • Ms Michelle Hartcher
  • Ms Jayde Vermunt - Social Worker

Flexible learning centre

  • Ms Jessup Heidi - Learning Support Coordinator
  • Ms Katie Fairhall
  • Ms Kim Purdie
  • Mr Tom Pearson - Youth Support

Canteen

  • Mrs Tanya McCauley
  • Ms Carman Oyston